1-041-25-0804-7008-EO-9EZ2,
May 13, 2026
Seat Valve pneum. force pilot
Series 1/041-7008
Valve 1/041-25/0804/7008-EO-9EZ2
Valves of type 1/041-7008 are forced and externally controlled and require pressure air of 4-10 bar for switching. In valves with forced control, the servo principle is coupled with direct actuation. Force-operated valves combine the advantages of these different types of control. The valves switch from 0 bar up to the maximum operating pressure and are used where direct-acting valves are applied.
For more information follow this link:
Datasheet explicit
| Version | 1/041- | |
| Type of valve | Seat Valve pneum. force pilot | |
| Connection type, valve seat | 25 | G1 25mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 13 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 Ti |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Function | 7 | NC | fail safe closed |
| Design | 0 | straight seat, actuator aluminium |
| Actuator size | 08 | ⌀80 |
| Actuator volume | 260 cm³ | |
| Valve option | EO-9EZ2 | 2-fold magnetic sensor OPEN and CLOSED inductive, SIL2 |
| Pressure rating | PN100 | |
| System pressure | 0 - 100 bar | |
| Control pressure | 4 - 10 bar | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 200 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |
| Mounting position | in any position | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve |
Not applicable
| Leakage rate | B - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |