1-041-25-0804-7008-XX,
May 13, 2026
Seat Valve pneum. force pilot
Series 1/041-7008
Valve 1/041-25/0804/7008-XX
Valves of type 1/041-7008 are forced and externally controlled and require pressure air of 4-10 bar for switching. In valves with forced control, the servo principle is coupled with direct actuation. Force-operated valves combine the advantages of these different types of control. The valves switch from 0 bar up to the maximum operating pressure and are used where direct-acting valves are applied.
For more information follow this link:
Valve 1/041-25/0804/7008-XX
Version1/041-
Type of valveSeat Valve pneum. force pilot
Connection type, valve seat25G1 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)13 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing04PTFE
Function7NC | fail safe closed
Design0straight seat, actuator aluminium
Actuator size08⌀80
Actuator volume260 cm³
Valve optionXXwith spring CLOSING
Pressure ratingPN100
System pressure0 - 100 bar
Control pressure4 - 10 bar
Temperature Mediumfrom -40 °C to 200 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve
Not applicable
Description
Leakage rateB - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]