2-918-25-0824-8280-XX,
May 13, 2026
Coaxial Valve pneum. direct
Series 2/918-..-08-R280
Valve 2/918-25/0824/8280-XX
2/2-way direct operated axial slide solenoid valve for high viscosity, jelly-like and dirty fluids up to 64 bar pressure. The valve is back pressure resistant up to 16bar. Installation in horizontal or vertically pipe.
For more information follow this link:
Valve 2/918-25/0824/8280-XX
Link Icon
Datasheet explicit
Version2/918-
Type of valveCoaxial Valve pneum. direct
Connection type, valve seat25G1 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)14.5 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing24PTFE/FKM
Function8OPEN with spring
Design28sliding type
Actuator size0sliding
Valve optionXXBack pressure safe
System pressure0 - 64 bar
Control pressure4 - 8 bar
Temperature Mediumfrom -10 °C to 100 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C