2-918-25-1024-R281-NG-2E,
Series 2/918-10-R281
Valve 2/918-25/1024/R281-NG-2E
2/2-way direct operated axial slide solenoid valve for high viscosity, jelly-like and dirty fluids up to 120 bar pressure. The valve is back pressure resistant up to 16bar. Installation in horizontal or vertically pipe.
For more information follow this link:
Valve 2/918-25/1024/R281-NG-2E
| Connection type, valve seat | 25 | G1 25mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 14.5 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 24 | PTFE/FKM |
| Function | R | with spring CLOSED |
| Design | 28 | sliding type |
| Actuator size | 1 | sliding |
| Valve option | NG-2E | NPT connection + Back pressure safe + NC + Magnetic field sensor |
| Pressure rating | PN120 | |
| System pressure | 0 - 120 bar | |
| Control pressure | 4 - 8 bar | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 100 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |
Not applicable
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |