2-918-25-1026-R282-WA,
May 13, 2026
Coaxial Valve pneum. direct
Series 2/918-..-10-R282
Valve 2/918-25/1026/R282-WA
2/2-way direct operated axial slide solenoid valve for high viscosity, jelly-like and dirty fluids up to 160 bar pressure. The valve is back pressure resistant up to 16bar. Installation in horizontal or vertically pipe.
For more information follow this link:
Valve 2/918-25/1026/R282-WA
Type of valveCoaxial Valve pneum. direct
Connection type, valve seat25G1 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)14.5 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing26EPDM/PTFE
FunctionRwith spring CLOSED
Design28sliding type
Actuator size2sliding
Valve optionWAWater seal package
Pressure ratingPN160
System pressure0 - 160 bar
Control pressure4 - 8 bar
Temperature Mediumfrom -10 °C to 100 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Not applicable
Description
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]