2-975-25-0804-7008-NG,
May 13, 2026
Seat Valve pneum. servo
Series 2/975
Valve 2/975-25/0804/7008-NG
Valves for high-pressure storage tank technology, including for the peripherals for refuelling fuel cell vehicles. 2/2-way seat valve with pneumatic NC drive, closing with spring force. The field of application of the valve type 2/975 is versatile, as a refuelling/safety shut-off valve for gaseous H2 up to liquid methanol, to name just two of the most common media. With/without labelling for explosion-proof atmosphere. The valve is controlled with at least 6 bar control pressure. An electrical position indicator is possible on request and can be integrated into the control system.
For more information follow this link:
Valve 2/975-25/0804/7008-NG
Link Icon
Datasheet explicit
Version2/975-
Type of valveSeat Valve pneum. servo
Connection type, valve seat25G1 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)7.2 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing04PTFE
Function7NC | fail safe closed
Design0straight seat, actuator aluminium
Actuator size08⌀80
Actuator volume260 cm³
Valve optionNGNPT connection
Pressure ratingPN600
System pressure1 - 600 bar
Control pressure6 - 10 bar
Temperature Mediumfrom -40 °C to 200 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
scope of delivery1 valve
Not applicable
Valve optionNGNPT connection
DescriptionConical internal thread
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]