2-975-25-1315-8008-2A2,
Series 2/975
Valve 2/975-25/1315/8008-2A2
Valves for high-pressure storage tank technology, including for the peripherals for refuelling fuel cell vehicles. 2/2-way seat valve with pneumatic NC drive, closing with spring force. The field of application of the valve type 2/975 is versatile, as a refuelling/safety shut-off valve for gaseous H2 up to liquid methanol, to name just two of the most common media. With/without labelling for explosion-proof atmosphere. The valve is controlled with at least 6 bar control pressure. An electrical position indicator is possible on request and can be integrated into the control system.
For more information follow this link:
Valve 2/975-25/1315/8008-2A2
Type of valveSeat Valve pneum. servo
Connection type, valve seat25G1 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)7.2 m³/h
Housing13AISI S165M - 1.4418
Sealing15Peek/PCTFE
Function8OPEN with spring
Actuator volume260 cm³
Valve option2A2Sensor mounting 2-fold, ALU
Pressure ratingPN600
System pressure1 - 450 bar
Control pressure6 - 10 bar
Temperature Mediumfrom -40 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Not applicable
Description2 pieces Magnetic field sensor, Ex zone 1, Type MZT8-2V6PSAKUO
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]