E2701-0502-0012-AX,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 27-05
Valve E2701/0502/0012-AX AC
Solenoid valve for gases and solid-free liquids. The seal at the valve seat is made by a rubber diaphragm. Force-operated solenoid valves can be used where direct-acting valves are required. The valves operate from 0 bar pressure difference and combine the advantages of servo- and direct-acting valves. An unusually large variety of options make the 27 series with flange connection the specialist 'par excellence'.
For more information follow this link:
Valve E2701/0502/0012-AX AC
Datasheet explicit
Datasheet universal
datasheet 27-05
Videos
| Version | E | |
| Type of valve | 27 | Seat Valve electrically force-controlled |
| Connection type, valve seat | 01 | DN15 15mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 2.3 m³/h | |
| Housing | 05 | EN-GP240GH cast steel PN40 |
| Sealing | 02 | FKM |
| Voltage type | 0 | AC |
| Solenoid power | 01 | 18,5W/24VA |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | AX | normally closed + Flange ANSI 300lbs |
| System pressure | 0 - 10 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -11 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -11 °C to 40 °C | |