B3702-0404-4808-7C,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 37-04
Valve B3702/0404/4808-7C DC
2/2-way solenoid valve type 37 for gases and solids-free liquids, has a force pilot operated type of control and switches at a pressure difference from 0 bar to 16 (max. 40 bar). The force pilot operated type of control can be used in all those fields where directly acting valves are required. The sealing element is a metal piston with ring-shaped seat sealing. The piston is guided in the valve cover by piston ring. This is a robust valve type, suitable for high pressures, and thanks to the use of PTFE sealing materials it is also suitable for a wide range of applications.
For more information follow this link:
Valve B3702/0404/4808-7C DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionB
Type of valve37Seat Valve electrically force-controlled
Connection type, valve seat02DN20 20mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)8.5 m³/h
Housing04EN-GJL250 grey cast PN16
Sealing04PTFE
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve option7Cnormally closed + Magnetic switch 1-fold CLOSE induc. NAMUR | below
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 16 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseClosed system (includes open system)
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]