B3703-0404-4808-XX,
May 14, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 37-04
Valve B3703/0404/4808-XX DC
2/2-way solenoid valve type 37 for gases and solids-free liquids, has a force pilot operated type of control and switches at a pressure difference from 0 bar to 16 (max. 40 bar). The force pilot operated type of control can be used in all those fields where directly acting valves are required. The sealing element is a metal piston with ring-shaped seat sealing. The piston is guided in the valve cover by piston ring. This is a robust valve type, suitable for high pressures, and thanks to the use of PTFE sealing materials it is also suitable for a wide range of applications.
For more information follow this link:
Valve B3703/0404/4808-XX DC
Datasheet explicit
Datasheet universal
datasheet 37-04
Instructions
Instructions Solenoid valves, forced-operated
Stroke setting G2/DN50 Type 35/37-272/278
Solenoid coil .808
Certificates
ATEX Solenoid .808 Type Examination Certificate
EC Declaration of Conformity ATEX valve + coil .808
Instructions ATEX valves + coil .808
Recognition of production quality assurance in accordance with 2014/34/EU (ATEX)
Videos
| Version | B | |
| Type of valve | 37 | Seat Valve electrically force-controlled |
| Connection type, valve seat | 03 | DN25 25mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 10.2 m³/h | |
| Housing | 04 | EN-GJL250 grey cast PN16 |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | XX | normally closed |
| Pressure rating | PN16 | |
| System pressure | 0 - 16 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| Description | Valve closed when de‑energized | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |