D4025-0806-T012-TM-6H,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 40-08-TM
Valve D4025/0806/T012-TM-6H DC
For more information follow this link:
Valve D4025/0806/T012-TM-6H DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionD
Type of valve40Seat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat25G1 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)13 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing06EPDM
Voltage typeTDC
Solenoid power0118,5W/24VA
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionTM-6Hnormally closed + Temperature design + End position detection sensor
Pressure ratingPN40
System pressure0.3 - 20 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -30 °C to 140 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid T012 Duroplast | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]