B4648-0804-4808-NO,
Series 46-08
Valve B4648/0804/4808-NO DC
The solenoid valve Type 46 for high system pressures of up to 1422psi (100 bar) has a pilot operated type of control. A minimum  pressure difference of 14,22psi (1 bar) is needed to ensure perfect function. Proven valve in special steel with a long service life and suitable for a high  switching rate. The valve can be designed free of oil and grease for oxygen applications in gas supply plants.
For more information follow this link:
Valve B4648/0804/4808-NO DC
Connection type, valve seat48G1/4 8mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)1 m³/h
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionNOnormally open
Pressure ratingPN100
System pressure1 - 70 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -40 °C to 60 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
Valve optionNOnormally open
DescriptionValve closes with continous voltage
Leakage rateB - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight0.95 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 400 ms | Off: 200 ms