B4658-0804-4808-NF,
May 14, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 46-08
Valve B4658/0804/4808-NF DC
The solenoid valve Type 46 for high system pressures of up to 1422psi (100 bar) has a pilot operated type of control. A minimum pressure difference of 14,22psi (1 bar) is needed to ensure perfect function. Proven valve in special steel with a long service life and suitable for a high switching rate. The valve can be designed free of oil and grease for oxygen applications in gas supply plants.
For more information follow this link:
Valve B4658/0804/4808-NF DC
Datasheet explicit
| Version | B | |
| Type of valve | 46 | Seat Valve Electrically servo-assistent |
| Connection type, valve seat | 58 | G3/8 8mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 1.1 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 Ti |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | NF | normally open + Free of oil and grease |
| Pressure rating | PN100 | |
| System pressure | 1 - 70 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -40 °C to 60 °C | |
| Mounting position | in any position | |
| Specific use case | Open system, Pressure difference Yes | |
| Leakage rate | B - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 0.95 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 400 ms | Off: 200 ms | |