B4928-1004-4272-XX,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 49-10
Valve B4928/1004/4272-XX DC
The valve is closed in the rest position - (NC). The valve operates from 0 bar, a minimum pressure difference is not required. These valves are used where the safe valve function is desired independent of the flow rate. Feature: 1 limit switch for position CLOSED, different temperatures, manual operation via handwheel, partial railway approval BN 411 002 , DIN EN 50155
For more information follow this link:
Valve B4928/1004/4272-XX DC
Datasheet explicit
| Version | B | |
| Type of valve | 49 | Seat Valve electrically force-controlled |
| Connection type, valve seat | 28 | G2 50mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 38 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 27 | 100W |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | XX | normally closed |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 40 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -40 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| Description | Valve closed when de‑energized | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 12 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 1000 ms | Off: 1000 ms | |