C5121-0824-1012-NF,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 51-08
Valve C5121/0824/1012-NF DC
Type 51 is a servo-controlled piston valve of the new generation of up to 40 bar. However, the type 51 valve gets by with smaller solenoids and consequently has an interesting price. Currently this valve can be supplied in stainless steel with PTFE sealing. Thanks to the purposefully limited optional another price advantage can be offered to our customers. The users appreciate this valve for industrial gases such as propane, nitrogen, oxygen, acetylene, helium, hydrogen, etc. Valve is sensor-ready, configurable with end position detection as option -6H or for retrofitting.
For more information follow this link:
Valve C5121/0824/1012-NF DC
Datasheet explicit
| Version | C | |
| Type of valve | 51 | Seat Valve Electrically servo-assistent |
| Connection type, valve seat | 21 | G1/4 13mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 1.8 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 Ti |
| Sealing | 24 | PTFE/FKM |
| Voltage type | 1 | DC |
| Solenoid power | 01 | 18,5W/24VA |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | NF | normally open + Free of oil and grease |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0.5 - 40 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Open system, Pressure difference Yes | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .012 K05101XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 0.7 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 90 ms | Off: 120 ms | |