C5122-0824-0012-NO,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 51-08
Valve C5122/0824/0012-NO AC
Type 51 is a servo-controlled piston valve of the new generation of up to 40 bar. However, the type 51 valve gets by with smaller solenoids and consequently has an interesting price. Currently this valve can be supplied in stainless steel with PTFE sealing. Thanks to the purposefully  limited optional another price advantage can be offered to our customers. The users appreciate this valve for industrial gases such as propane, nitrogen, oxygen, acetylene, helium, hydrogen, etc. Valve is sensor-ready, configurable with end position detection as option -6H or for retrofitting.
For more information follow this link:
Valve C5122/0824/0012-NO AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionC
Type of valve51Seat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat22G3/8 13mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)3.2 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing24PTFE/FKM
Voltage type0AC
Solenoid power0118,5W/24VA
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionNOnormally open
Pressure ratingPN40
System pressure0.5 - 40 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .012 K05101XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Valve optionNOnormally open
DescriptionValve closes with continous voltage
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight0.7 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 90 ms | Off: 120 ms