A5230-0624-0032-OF-S,
Series 52-06-S
Valve A5230/0624/0032-OF-S AC
For more information follow this link:
Valve A5230/0624/0032-OF-S AC
Type of valve52Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat30G1/8 1mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.026 m³/h
Housing06AISI 304 - 1.4301
Sealing24PTFE/FKM
Voltage type0AC
Solenoid power0311W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionOF-Snormally closed + Free of oil and grease + System .032/.012 > 90 bar
System pressure0 - 150 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .032 Duroplast K05103XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Not applicable