A5240-0624-3012-S,
Series 52-06-S
Valve A5240/0624/3012-S AC
For more information follow this link:
Valve A5240/0624/3012-S AC
| Connection type, valve seat | 40 | G1/4 1mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.026 m³/h | |
| Housing | 06 | AISI 304 - 1.4301 |
| Sealing | 24 | PTFE/FKM |
| Voltage type | 3 | AC |
| Solenoid power | 01 | 18,5W/24VA |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | S | normally closed + System .032/.012 > 90 bar |
| System pressure | 0 - 150 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
Not applicable
| Description | Valve closed when de‑energized | S = Identification for high pressure. | |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 0.4 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 80 ms | Off: 100 ms | |