A5240-0824-1032-NG-S,
Series 52-06-S
Valve A5240/0824/1032-NG-S DC
For more information follow this link:
Valve A5240/0824/1032-NG-S DC
Datasheet explicit
STEP Files
052.001845_A5245-....-.032.stp
| Version | A | |
| Type of valve | 52 | Seat Valve electr. direct |
| Connection type, valve seat | 40 | G1/4 1mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.026 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 Ti |
| Sealing | 24 | PTFE/FKM |
| Voltage type | 1 | DC |
| Solenoid power | 03 | 11W |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | NG-S | normally closed + NPT connection + System .032/.012 > 90 bar |
| System pressure | 0 - 150 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .032 Duroplast K05103XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx | |
Not applicable
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 0.4 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 80 ms | Off: 100 ms | |