A5230-1024-1148-S,
Series 52-10-S
Valve A5230/1024/1148-S DC
For more information follow this link:
Valve A5230/1024/1148-S DC
| Connection type, valve seat | 30 | G1/8 1mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.026 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 24 | PTFE/FKM |
| Voltage type | 1 | DC |
| Solenoid power | 14 | 10W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | S | normally closed + System .032/.012 > 90 bar |
| System pressure | 0 - 150 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 80 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 50 °C | |
Not applicable