A5230-1024-4048-NG-S-F,
Series 52-10-S
Valve A5230/1024/4048-NG-S-F DC
For more information follow this link:
Type of valve52Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat30G1/8 1mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.026 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing24PTFE/FKM
Voltage type4DC
Solenoid power0411,7W/10,5VA
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionNG-S-FNPT connection + System .032/.012 > 90 bar + free of Oil/grease + dry
System pressure0 - 150 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 70 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Not applicable
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight0.4 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 80 ms | Off: 100 ms