A5230-1024-4048-OF-S,
Series 52-10-S
Valve A5230/1024/4048-OF-S DC
For more information follow this link:
Valve A5230/1024/4048-OF-S DC
Type of valve52Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat30G1/8 1mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.026 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing24PTFE/FKM
Voltage type4DC
Solenoid power0411,7W/10,5VA
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionOF-Snormally closed + Free of oil and grease + System .032/.012 > 90 bar
System pressure0 - 150 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 70 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Not applicable