A5231-1024-1012-S-6H,
Series 52-10-S
Valve A5231/1024/1012-S-6H DC
For more information follow this link:
Valve A5231/1024/1012-S-6H DC
Type of valve52Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat31G1/8 1.5mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.07 m³/h
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionS-6Hnormally closed + System .032/.012 > 90 bar + End position detection sensor
System pressure0 - 120 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C