A5240-1024-0032-S,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 52-10-S
Valve A5240/1024/0032-S AC
For more information follow this link:
Valve A5240/1024/0032-S AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve52Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat40G1/4 1mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.026 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing24PTFE/FKM
Voltage type0AC
Solenoid power0311W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionSnormally closed + System .032/.012 > 90 bar
System pressure0 - 150 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .032 Duroplast K05103XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Not applicable
DescriptionValve closed when de‑energized | S = Identification for high pressure.
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight0.4 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 80 ms | Off: 100 ms