A5240-1024-0148-S-NO,
Series 52-10-S
Valve A5240/1024/0148-S-NO AC
For more information follow this link:
Valve A5240/1024/0148-S-NO AC
Type of valve52Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat40G1/4 1mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.026 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing24PTFE/FKM
Voltage type0AC
Solenoid power1410W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionS-NOnormally open + System .032/.012 > 90 bar
System pressure0 - 150 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 50 °C
Not applicable