A5240-1024-5048-NG-S-F,
Series 52-10-S
Valve A5240/1024/5048-NG-S-F AC
For more information follow this link:
| Connection type, valve seat | 40 | G1/4 1mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.026 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 24 | PTFE/FKM |
| Voltage type | 5 | AC |
| Solenoid power | 04 | 11,7W/10,5VA |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | NG-S-F | NPT connection + System .032/.012 > 90 bar + free of Oil/grease + dry |
| System pressure | 0 - 150 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 70 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |
Not applicable
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 0.4 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 80 ms | Off: 100 ms | |