A5543-0604-4808-OP,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 55-0604
Valve A5543/0604/4808-OP DC
Solenoidvalve with high pressure tube for high internal pressure up to 200 bar. Valve non-energised closed by spring power - NC. When energised, the solenoid lifts the seal of the seat (orifice) directly. A pressure differential (delta p) is NOT required for the operation. These valves are applicable for lower flow volumes and high pressures ranges.
For more information follow this link:
Valve A5543/0604/4808-OP DC
Datasheet explicit
| Version | A | |
| Type of valve | 55 | Seat Valve electr. direct |
| Connection type, valve seat | 43 | G1/4 2.5mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.2 m³/h | |
| Housing | 06 | AISI 304 - 1.4301 |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | OP | normally closed + NPT connection + Free of oil and grease |
| Pressure rating | PN200 | |
| System pressure | 0 - 50 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -40 °C to 60 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |