A6346-1001-7304-XX,
May 13, 2026
Seat Valve pneum. direct
Series 6346-6358
Valve A6346/1001/7304-XX
2/2-way externally controlled valve type 63-04 with 30mm or 40mm compact actuator. The sealing element made from PTFE, the spindle-sealing and o-ring are variable in elastomere NBR, FKM or EPDM. The process connection is G1/4, optionally NPT thread, the seat-diamter from 1,0 mm up to 6.0 mm avaialable.
For more information follow this link:
Valve A6346/1001/7304-XX
Datasheet explicit
Datasheet universal
datasheet - de/en (PDF)
Instructions
Manual - Valves electropneumatic (DE/EN)
STEP Files
063.004840_A6346-1001-7304.stp
Videos
| Version | A | |
| Type of valve | 63 | Seat Valve pneum. direct |
| Connection type, valve seat | 46 | G1/4 5mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.5 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 01 | NBR |
| Function | 7 | NC | fail safe closed |
| Design | 3 | Pneumatic cylinder AISI 316 Ti |
| Actuator size | 04 | ⌀40 |
| Actuator volume | 30 cm³ | |
| Valve option | XX | with spring CLOSING |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 100 bar (the max. operating pressure requires a control pressure of min. 6 bar) | |
| Control pressure | 4 - 8 bar | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 80 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |
| Mounting position | in any position | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve |
Not applicable
| Description | ||
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |