A7230-0602-1032-OF,
Series 72-06
Valve A7230/0602/1032-OF DC
3/2-way type 72 solenoid valves have a directly acting type of control when they have been designed as nipple seat valves. They have small nominal widths of up to DN 2.5 mm and are use as a pilot valve for single acting drives.
For more information follow this link:
Valve A7230/0602/1032-OF DC
Type of valve72Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat30G1/8 1mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.026 m³/h
Housing06AISI 304 - 1.4301
Sealing02FKM
Voltage type1DC
Solenoid power0311W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionOFnormally closed + Free of oil and grease
Pressure ratingPN90
System pressure0 - 25 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -11 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -11 °C to 40 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .032 Duroplast K05103XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight0.4 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 80 ms | Off: 100 ms