A7240-0606-0032-UL-NG,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 72-06
Valve A7240/0606/0032-UL-NG AC
3/2-way type 72 solenoid valves have a directly acting type of control when they have been designed as nipple seat valves. They have small nominal widths of up to DN 2.5 mm and are use as a pilot valve for single acting drives.
For more information follow this link:
Valve A7240/0606/0032-UL-NG AC
Datasheet explicit
| Version | A | |
| Type of valve | 72 | Seat Valve electr. direct |
| Connection type, valve seat | 40 | G1/4 1mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.026 m³/h | |
| Housing | 06 | AISI 304 - 1.4301 |
| Sealing | 06 | EPDM |
| Voltage type | 0 | AC |
| Solenoid power | 03 | 11W |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | UL-NG | normally closed + NPT connection + UL-approval for solenoid |
| Pressure rating | PN90 | |
| System pressure | 0 - 25 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -30 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -30 °C to 40 °C | |
| Mounting position | in any position | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .032 Duroplast K05103XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |