A7231-1002-1012-UL-NG,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 72-10-182
Valve A7231/1002/1012-UL-NG DC
3/2-Way Solenoid Valves – Series 72 (Poppet Seat Design)
  • Control Type: Direct acting
  • Function: Pilot valve for controlling single-acting actuators
  • Exhaust: Through the third port integrated in the tube
For more information follow this link:
Valve A7231/1002/1012-UL-NG DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve72Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat31G1/8 1.5mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.07 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing02FKM
Voltage type1DC
Solenoid power0116,2W/24VA
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionUL-NGnormally closed + NPT connection + UL-approval for solenoid
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 15 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -11 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -11 °C to 40 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Connector B0040.00048 | UL94-HB | 4x90° EN 175301-803 Form A | IP65 | 1 Solenoid .012UL K05101XX-UL 16,2W | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.010.0xx |
DescriptionValve closed when de‑energized | Conical internal thread | UL-Approval Canada, USA
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]