A7241-1002-0012-UL-NG,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 72-10-182
Valve A7241/1002/0012-UL-NG AC
3/2-Way Solenoid Valves – Series 72 (Poppet Seat Design)
- Control Type: Direct acting
- Function: Pilot valve for controlling single-acting actuators
- Exhaust: Through the third port integrated in the tube
For more information follow this link:
Valve A7241/1002/0012-UL-NG AC
Datasheet explicit
| Version | A | |
| Type of valve | 72 | Seat Valve electr. direct |
| Connection type, valve seat | 41 | G1/4 1.5mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.07 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 02 | FKM |
| Voltage type | 0 | AC |
| Solenoid power | 01 | 16,2W/24VA |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | UL-NG | normally closed + NPT connection + UL-approval for solenoid |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 15 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -11 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -11 °C to 40 °C | |
| Mounting position | in any position | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 Connector B0040.00048 | UL94-HB | 4x90° EN 175301-803 Form A | IP65 | 1 Solenoid .012UL K05101XX-UL 16,2W | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.010.0xx | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |