A7230-1006-0032-NG,
May 14, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 72-10
Valve A7230/1006/0032-NG AC
3/2-way solenoid valves of type 72 as nipple seat valves are directly controlled in the actuation mode. For small nominal diameters up to DN6 mm, the valves are used to control single-acting actuators. Venting is done via the 3rd path in the solenoid tube. The venting path is limited to 2.5 mm.
For more information follow this link:
Valve A7230/1006/0032-NG AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve72Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat30G1/8 1mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.026 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing06EPDM
Voltage type0AC
Solenoid power0311W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionNGnormally closed + NPT connection
Pressure ratingPN90
System pressure0 - 25 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -30 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 40 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .032 Duroplast K05103XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
DescriptionValve closed when de‑energized | Conical internal thread
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight0.4 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 80 ms | Off: 100 ms