B4859-0809-0012-OF,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series B48
Valve B4859/0809/0012-OF AC
For more information follow this link:
Valve B4859/0809/0012-OF AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionB
Type of valve48Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat59G3/8 10mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)1.2 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing09FFKM
Voltage type0AC
Solenoid power0118,5W/24VA
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionOFnormally closed + Free of oil and grease
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 2 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -15 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -15 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .012 K05101XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]