PBFV-10-1774-7S4-5-125-IJ,
May 13, 2026
Butterfly Valve pneum. direct
Series P-BFV
Valve PBFV-10/1774/7S4-5-125-IJ
Butterfly Valve Type P-BFV with Single-Acting Pneumatic Actuator High-quality materials such as a housing made of Silumin (aluminum alloy), a silicone sealing sleeve, and a disc made of stainless steel 1.4408 ensure reliable performance. Equipped with a 150 mm steel shaft extension for optimal heat dissipation.
  • Nominal size range: DN100 – DN400
  • Operating temperature: -10°C to 180°C
  • Sleeve: Replaceable
  • Function: Closes by spring force in approximately 1 second
For more information follow this link:
Link Icon
Datasheet explicit
VersionPBFV-
Type of valveButterfly Valve pneum. direct
Connection type, valve seat10DN125 125mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)1800 m³/h
Housing17aluminium AL anodised
Sealing74Silikon/PTFE
Function7NC | fail safe closed
DesignS4-ARTe
Actuator size5-125SC single-acting
Actuator volume1.5 cm³
Valve optionIJLimit switch box | ATEX | NAMUR
System pressure0 - 4 bar (the max. operating pressure requires a control pressure of min. 6 bar)
Control pressure6 - 8 bar
Temperature Mediumfrom -40 °C to 180 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C