2-529-25-0815-4248-NF,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 2/529-0815
Valve 2/529-25/0815/4248-NF DC
For more information follow this link:
Valve 2/529-25/0815/4248-NF DC
Link Icon
Datasheet explicit
Version2/529-
Type of valveSeat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat25G1 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)8.5 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing15PEEK/PCTFE-HP
Voltage type4DC
Solenoid power2430W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionNFnormally open + Free of oil and grease
Pressure ratingPN450
System pressure1 - 320 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -30 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 60 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid .248 Steel K05924XX | terminal box M16x1,5 | 100%ED | Cable clamping range 6.5 - 9.5mm | Duty cycle 100% | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | Gas: Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb | Dust: Ex II 2D Ex mb tb IIIC T130°C Db
Leakage rateLeakage rate 2 accord. EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight9.5 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 200 ms | Off: 100 ms