2-529-25-0815-4248-NF,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 2/529-0815
Valve 2/529-25/0815/4248-NF DC
For more information follow this link:
Valve 2/529-25/0815/4248-NF DC
Datasheet explicit
| Version | 2/529- | |
| Type of valve | Seat Valve Electrically servo-assistent | |
| Connection type, valve seat | 25 | G1 25mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 8.5 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 Ti |
| Sealing | 15 | PEEK/PCTFE-HP |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 24 | 30W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | NF | normally open + Free of oil and grease |
| Pressure rating | PN450 | |
| System pressure | 1 - 320 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -30 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -30 °C to 60 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Open system, Pressure difference Yes | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 Solenoid .248 Steel K05924XX | terminal box M16x1,5 | 100%ED | Cable clamping range 6.5 - 9.5mm | Duty cycle 100% | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | Gas: Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb | Dust: Ex II 2D Ex mb tb IIIC T130°C Db |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 9.5 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 200 ms | Off: 100 ms | |