2-977-25-0804-7108-OF,
May 13, 2026
Seat Valve pneum. direct
Series 2/977-08-ATEX
Valve 2/977-25/0804/7108-OF
For more information follow this link:
Valve 2/977-25/0804/7108-OF
Datasheet explicit
Datasheet universal
datasheet 63-08
Instructions
Manual - Valves electropneumatic (DE/EN)
Certificates
EU - Certificate of Conformity - pressure controlled valves
Others
Handling of oil and grease-free option F and OF
EC Declaration of Conformity
REACH Declaration
RoHS Declaration
Videos
| Version | 2/977- | |
| Type of valve | Seat Valve pneum. direct | |
| Connection type, valve seat | 25 | G1 24mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 12.5 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Function | 7 | NC | fail safe closed |
| Design | 1 | Y-valve, Actuator aluminium |
| Actuator size | 08 | ⌀80 |
| Actuator volume | 260 cm³ | |
| Valve option | OF | Free of oil and grease |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 25 bar (the max. operating pressure requires a control pressure of min. 6 bar) | |
| Control pressure | 4 - 10 bar Oil-free, clean compressed air, max. +50°C | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 200 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |
| Mounting position | in any position | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve |
Not applicable
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |