2-977-25-0804-7108-OF,
May 13, 2026
Seat Valve pneum. direct
Series 2/977-08-ATEX
Valve 2/977-25/0804/7108-OF
For more information follow this link:
Valve 2/977-25/0804/7108-OF
Link Icon
Datasheet explicit
Version2/977-
Type of valveSeat Valve pneum. direct
Connection type, valve seat25G1 24mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)12.5 m³/h
Housing08AISI 316
Sealing04PTFE
Function7NC | fail safe closed
Design1Y-valve, Actuator aluminium
Actuator size08⌀80
Actuator volume260 cm³
Valve optionOFFree of oil and grease
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 25 bar (the max. operating pressure requires a control pressure of min. 6 bar)
Control pressure4 - 10 bar Oil-free, clean compressed air, max. +50°C
Temperature Mediumfrom -40 °C to 200 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve
Not applicable
DescriptionCleaned, labeled and individually packed. May contain Oxygen approved lubricants.
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]